Äldreboende minskade antalet fallolyckor

Äldre- och omsorgsboendes Arhem uppger att man lyckats minska antalet fallolyckor under våren med 41 procent.

Arhem lyckades reducera antalet fallolyckor från 44 till 26 under perioden februari-april jämfört med samma månader förra året. Varje brukare har fått en egen fallriskbedömning och sett vilka områden som utgör en risk och därefter sätta in åtgärder för denne. Exempelvis kan det handla om bättre belysning, träna balans eller ha tillgång till hjälpmedel. Även fall i samband med sömn omfattades av åtgärder. Personalen har också möblerat om i vissa rum så att det ska bli lättare att ta sig fram turan att riskera att ramla. Stödmandat, sänggrind och duschpall har också ordnats till de som hade behovet.
– Det känns förstås väldigt bra att vi med stort fokus och gott samarbete lyckats göra sådan viktig skillnad för våra brukare, säger Anna Hallén, legitimerad sjukgymnast på Arhem, i ett pressmeddelande.

Nu har Askerson tagit över som KSO

Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

kommunfullmäktige

Förslag om foodtruck-hållplats på Hamnplan i Sigtuna

Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) föreslår att Hamnplan i Sigtuna ska kunna användas som en plats för foodtrucks. Förslaget kommer efter att kommunen tidigare beslutat att avbryta planerna på en restaurang på platsen.

Ökning av närståendepenning

Notiser Förra året fick över 17 000 personer närståendepenning, vilket är den högsta siffran hittills och en ökning med 8 procent jämfört med året innan. Samtidigt var det totala antalet utbetalda dagar något lägre än tidigare toppnivåer före pandemin.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening