Äldre på fyra äldreboenden i kommunen ska få mer näringsrik mat för att förebygga undernäring och öka kvaliteten för de boende.
Sigtuna kommun blir först i landet med en så kallad ÄTUP-certifierng. Det är ett bevis på att alla medarbetare inom äldreomsorgen deltagit i ÄTUP-utbildning kring näringslära och viken av en god måltidsupplevelse. – Det är helt avgörande att samtliga medarbetare har den kompetens som behövs för att känna till tecken på undernäring och delta i det förebyggande arbetet. Vi tittar nu på hur vi kan bibehålla kunskapen hos våra medarbetare och utbilda våra nyanställda, säger Leena Vuorinen, verksamhetschef för äldreomsorgen i Sigtuna kommun.
Några konkreta förändringar som införts på fyra äldreboenden är att man ger proteinrika mellanmål, ett större urval av husmanskost, att man serverar förrätt Råå helgerna och att det blivit trivsammare kring matbordet. – Certifieringen visar att vi ser att omsorgen av äldre inkluderar vikten av att få bra måltider. Tack vare satsningen har vi skapat gemensamma rutiner och tagit fram material som ska göra det lätt att göra rätt, säger Pärnilla Lindahl, områdeschef för Måltidsservice.
Notiser Kommunen har tidigare arrangerat en rad fysiska möten om tonåringars trygghet. Nu kommer ytterligare ett möte, denna gång i digital form. Fokus kommer vara på att minska risken att ungdomar hamnar i kriminalitet.
Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.
Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.
Blåljus En större polisinsats pågick i Rosersberg under kvällen sedan maskerade personer sprungit in på ett företagsområde med vad som såg ut att vara vapen.
Blåljus En taxiresa mellan Stockholm och Arlanda resulterade nyligen i ett polisingripande efter att en turist ifrågasatt det begärda priset på 2 000 kronor.
Nyheter Tågtrafiken till och från Märsta påverkas under måndagen av kraftiga förseningar och inställda avgångar. Orsaken är ett omfattande signalfel mellan Solna/Sundbyberg och Stockholm City, enligt information från SL.
Nyheter För att motverka en enligt Skolverket pågående läskris i Sverige satsar regeringen vidare på att öka tillgången till litteratur i landets förskolor och skolor.
Ung & Student Under vecka 16 är det påsklov i Sigtuna kommun – och för alla barn och unga upp till 19 år erbjuds en rad gratis aktiviteter inom sport, kultur och kreativitet.
Nyheter Under årets första kvartal var 60 procent av alla nya bilar i Sigtuna elbilar eller laddhybrider – en liten ökning jämfört med kvartalet innan.