Äldre person försvann – Hittades nedkyld

En äldre person försvann från ett boende i kommunen vid 20-tiden på söndagskvällen: - Personen hittades i en bod efter en och halv timme, säger Sven-Erik Olsson vid Polisens ledningscentra.

En äldre dement person försvann från ett boende i kommunen strax före klockan 20.00 meddelar polisen. Personen var borta i en och halv timme innan denne återfanns i en bod intill hemmet. Polisen var med i samband med sökinsatsen men det finns inga uppgifter om hur personen klarat sig med tanke på kylan. En polisanmälan har inte upprättats enligt Polisen.

Enligt en uppgiftslämnare till märsta.nu ska personen dock ha försvunnit redan 18.30 och hittades sedan kraftigt nedkyld i boden. Ambulans tillkallades till platsen:
– Det är en väldigt tragisk händelse säger uppgiftslämnaren till märsta.nu

Sigtuna kommun meddelar att händelsen ska utredas. Personen mår efter omständigheterna bra. Det kommer att göras en LexSarah-utredning för att ta reda på om boendet brustit i det aktuella fallet med att den boende lyckades försvinna.

Uppdaterad kl. 15.13

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening