Dietisten Camilla Lindström: - Vi har en befolkning som bara blir äldre och äldre. Att ha en dietist på kommunen handlar om ett förebyggande arbete. Tyvärr tror jag att många kommuner i stället väljer att skjuta kostnaderna på framtiden.Foto: Pressbild/Karl Kohvakka

Äldre äter bättre med buffé

Sedan Ärlinghem infört varm buffémat så äter de äldre bättre.

Sigtuna kommun har börjat servera varm buffémat i restaurangmiljö på äldreboendet Ärlinghem i Märsta. Idén kom från dietisten Camilla Lindström, som ville skapa en trevligare måltidsupplevelse för de äldre. Projektet, som drivs tillsammans med kökschef Adam Brolund, har fått positiva reaktioner från både personal och boende. Buffén erbjuder valfrihet och en social miljö, vilket har förbättrat de boendes matvanor och sociala sammanhang. Adam Brolund, som har lång erfarenhet från restaurangbranschen, betonar utmaningen och glädjen i att laga mat för äldre. Camilla Lindström uttrycker oro över att många kommuner idag väljer bort dietister, vilket hon anser är en negativ utveckling med tanke på en åldrande befolkning.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening