Foto: Magnus Granhagen

Åklagaren avfärdar terrorkoppling

Åklagaren avfärdar kopplingen mellan islamisk terrorism och bildådet som skedde i lördags.

Åklagaren Jenny Karlsson vid Norrorts åklagarkammare avfärdar koppling till islamisk terrorism gällande bilen som körde in i Vikingahallen.
– Det finns ingen som helst misstanke om att den misstänkte har koppling till islamistisk terrorism, säger kammaråklagare Jenny Karlsson.

Den misstänkte anhölls under natten skäligen misstänkt för mordförsök, men han har släppts enligt ett pressmeddelande från Åklagarmyndigheten.
– Misstankarna mot personen kvarstår, men de har försvagats och det finns därför inte längre skäl för frihetsberövande, säger kammaråklagare Jenny Karlsson som leder förundersökningen.

Enligt olika medierapporteringar ska ett riggat bilbatteri funnits i bilen samt en brev från Usama bin ladin. Men detta är alltså inget som är bekräftat.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening