Regeringen har avslagit ryska flygbolaget Aeroflot ansökan om att flyga mellan Moskva-Arlanda.
Aeroflot har ansökt hos Transportstyrelsen om att flyga mellan Arlanda-Moskva under sommaren. Men eftersom ansökan berör en stat som omfattas av sanktioner är det regeringen som fattar beslutet. Med anledning av de EU-sanktioner som råder mot Ryssland gällande ryska luftfartyg att landa på, starta från eller flyga över EU:s territorium. Aeroflot har även obetalda luftfartsavgifter till Transportstyrelsen. – Regeringen har arbetat tillsammans med EU för att rikta hårda sanktioner mot Ryssland. Helt i linje med sanktionerna avslår regeringen nu ansökan från ett ryskt flygbolag. Så tillämpas sanktionerna och så fortsätter vi att sätta press på Ryssland, säger infrastrukturminister Tomas Eneroth, säger infrastrukturminister Tomas Eneroth i ett uttalande.
Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.
Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.