Hasse Taza på Euromaster med Andie Lahdo, VD ABS Wheels.Foto: Pressbild

ABS Wheels inleder samarbete med Euromaster

ABS Wheels inleder samarbete med Stockholm Bil och Däck som är anslutna till Euromaster AB vilket innebär att det kommer att finnas fälgar från ABS Wheels i Euromasters anläggning innanför tullarna.

Euromaster har en enda anläggning innanför tullarna, i den ska nu ABS Wheels mest exklusiva fälgsortiment att finnas.
– Vi tror på Euromaster då vi redan i dagsläget får in beställningar från diverse anläggningar dock är det här första gången vi är inne i en Euromaster med ett eget showroom och det är inte vilken som helst, det är en av dom som verkligen syns och hörs bland stockholmarna som bor inom tullarna, säger Andie Lahdo, ABS Wheels VD.

Hasse Taza på Euromaster Stockholm säger att man satsar på ett utbud som man tror passar stockholmare, han tror att de är ute efter lite häftiga färger, därför passar ABS Wheels produkter bra. ABS Wheels går in med nio olika modeller som är att betrakta som de populäraste bland bostadsborna. Anläggningen ligger på Kungsholmen och finns intill ICA Lindhagen.

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Klart för idrottscentrum i Arlandastad

Näringsliv Arlandastad Group och Arwidsro går samman för att utveckla ett idrottscentrum i Arlandastad, något som välkomnas av Sigtuna kommun: – Det är glädjande att se den positiva utvecklingen i Arlandastad och Sigtuna kommun. En satsning som den här skapar nya möjligheter för hälsa och välmående. Idrott och föreningsliv spelar en avgörande roll för barn och ungdomars utveckling, och goda vanor tidigt i livet bidrar till bättre hälsa i vuxen ålder. Det här är ett projekt som stärker vår kommun på flera plan och vi gör det tillsammans, säger Mattias Askerson (M) kommunstyrelsens ordförande.

AJet lanserar ny direktlinje mellan Arlanda och Istanbul

Näringsliv Det turkiska lågprisbolaget AJet, tidigare känt som AnadoluJet, etablerar sig på Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Istanbul Sabiha Gökçen Airport (SAW). Den dagliga linjen startar den 2 juni och kommer att förbättra flygförbindelserna mellan Sverige och Turkiet.

Ny konceptbutik öppnar på Arlanda

Näringsliv Den 20 mars öppnar konceptbutiken Depart.A.Mental på Arlanda, en butik där varumärken kan hyra in sig under en period och få tillgång till butiksyta, personal och skyltning.

Klart med ny VD till Destination Sigtuna

Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening