Kommunen kommer officiellt att ta emot flyktingar från Ukraina under lördagen, det är kvinnor och barn, 80 stycken bekräftar kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M).
märsta.nu har tidigare rapporterat om att Sigtuna kommun gjort klart med platser för 180 flyktingar i två skolor. Under lördagen ska 80 kvinnor och barn som flytt Ukraina efter den ryska invasionen tas emot. Vid Migrationsverket i Märsta/Arlandastad kan flyktingar från Ukraina söka asyl, under de senaste veckorna har det varit hårt tryck på Migrationsverket att registrera ansökningar. Flyktingar har redan kommit till Sigtuna kommun och en del barn har även börjat i skola. Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) kommenterar mottagandet: – Jag lovade redan tidigt efter Rysslands oprovocerade krig att Sigtuna kommun skulle göra vad vi kan för att hjälpa Ukraina. Nu tar vi emot de första 80 personerna som ska bo i de tillfälliga boenden vi gjort iordning. Det är kvinnor och barn som flytt krigets fasor som vi nu med både glädje och stolthet kan erbjuda en trygg tillflyktsort i kommunen. Jag är personligen oerhört glad över att Sigtuna kan göra något konkret och viktigt för Ukrainas folk. Ingen kan göra all men alla kan göra något!
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.