Foto: Illustration/Rikshem

60 nya ettor på Norrbacka

Rikshem har på Norrbacka fått fram 60 nya hyresrätter på mindre än ett år.

I det befintliga beståndet har Rikshem byggt om 350 förråd i bottenplan till 60 stucken ettor på 24-35 kvadramter. Lägenheterna på bottenplan har liten uteplats och på övre plan får de fransk balkong. Lägenheterna har kommit till genom kreativitet hos de anställda enligt Rikshem.
– Idag förs en intensiv debatt kring långdragna och komplicerade processer med projektering, nya detaljplaner och godkännandeprocesser för att bygga nytt, skriver Rikshem i sitt presentationsmaterial.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening