57 nya fall i kommunen

Covid-19-fallen i kommunen ökar med 57 stycken för vecka 45 och totalt under pandemin har nu 5251 fall konstaterats.

Antalet fall i kommunen ökade för vecka 45 jämfört med vecka 44 med tretton fall till 57 stycken. Under pandemin har nu 5251 sjukdomsfall konstaterats, det är drygt 10 procent av befolkningen. I Regionen var det en liten minskning för vecka 45, från 1580 fall till 1358. Två vårdas på intensiven och ytterligare en har rapporterats avliden. Totalt har nu 4509 stockholmare avlidit med covid 19, 114 av dessa är från Sigtuna kommun.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening