Philip Rosenberg och Nazaah WaliullahFoto: Insändarbild

Philip och Nazaah till VM

Kim Taekwondo har ännu en gång visat sitt imponerande talang- och prestationsfokus genom att säkra två platser för sina utmärkta deltagare till Kadett-VM i taekwondo. Den prestigefyllda tävlingen äger rum mellan den 27:e och 31:e augusti i den vackra staden Sarajevo, Bosnien. Denna bedrift sätter klubben på kartan och stärker dess ställning som en ledande kraft inom taekwondo-sporten.

De lyckligt atleterna är Philip Rosenberg och Nazaah Waliullah, båda blott 13 år gamla men redan med imponerande meritlistor. Deras framstående prestationer på G-klass tävlingar, som är världsrankingtävlingar, har imponerat på landslagsledningen. Philip har visat sin talang genom att ta hem brons och silver på Dutch Open och Austria Open, medan Nazaah har imponerat med en bronsmedalj på Luxembourg Open. Dessa framgångar säkrade dem båda sina eftertraktade platser i landslaget.

Kim Taekwondo har nu flest antal kadetter i landslaget med sina två deltagare, en imponerande bedrift för klubben. Detta blir klubbens femte deltagande i Kadett-VM, vilket visar på dess kontinuerliga engagemang för att utveckla unga talanger och föra dem till internationell framgång.

Klubben har en lång historia av framgångsrika deltaganden i mästerskap på både senior- och juniornivå, vilket bådar gott för de blivande kadetterna. Tränarna är övertygade om att Philip och Nazaah kommer att göra klubben stolt genom sina prestationer på världsnivå.

Just nu befinner sig kadetterna i intensiv träning med fokus på utefys för att förbereda sig för den kommande tävlingen. Nästa vecka kommer de att delta i ett läger i Skellefteå tillsammans med representanter från 11 andra nationer, vilket ger dem möjlighet att utbyta erfarenheter och finslipa sina färdigheter. Efter lägret återvänder de hem för tre veckor av stenhård hemmaträning för att finslipa tekniker och taktik innan de beger sig till Bosnien för Kadett-VM.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening