Foto: Pressbild

25 släppte ny singel – ”Span” ute nu

Märstarapparen 25 var tillbaka med ny musik under fredagen. Den 18 april släppte han singeln "Span", som beskrivs som en somrig och klubbvänlig låt med ett nytt sound inför sommaren.

Låten är skriven av 25 själv och producerades av Kayen, som tidigare arbetat med bland andra ADAAM, D50 och Simeon. I samband med singelsläppet lanserades även en tillhörande musikvideo som spelades in i Amsterdam. 25 slog igenom redan som 14-åring med debutsingeln ”F*CK MINA OPPS”, som fick stort genomslag på TikTok och tog sig in på topp tio på den svenska topplistan. Sedan dess har han släppt flera uppmärksammade låtar och samarbetat med artister som Greekazo, ADAAM och Kayen.

”Span” släpptes via EMI Sweden / Universal Music.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

ADAAM släpper nytt

Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.

bildextra

Storslaget julpynt i Til

Märstafolket Familjen Maalouf i Til bjuder återigen på en festlig jultradition med ett storslaget pyntat hus som sprider glädje och julstämning i området.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening