25-åringen sköts ner när han skulle kliva på bussen
Polisen har släppt en videofilm från bussens övervakningskamera som visar när 25-åringen skjuts ner just innan han ska kliva på.
Aftonbladet har publicerat en film som visar hur mordet i Steninge gick till i oktober. Den 25-årige mannen som sköts skulle just kliva på bussen när en annan man kommer fram till honom, riktar ett vapen och avlossar flera skott. Ett vittne som skulle kliva på bussen var även nära att träffas.
Polisen släpper enligt Aftonbladet filmen för att de vill komma vidare i utredningen. Mannen ska ha träffats i huvudet skriver tidningen. En kvinna är häktad, en man släpptes nyligen på fri fot sedan han häktats.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.