En man i 23-årsåldern åtalas för mordet vid busshållplatsen i Steninge i oktober enligt Expressen.
Nu har en man åtalats för mordet vid en busshållsplats i Steninge i oktober förra året. Det rör sig om en 23-årig man som ska vara skytt. Polisen gick tidigare ut med bilder på händelseförloppet och man har häktat några personer under det senaste halvåret.
Mördaren knyts till brottet genom bland annat DNA från tre tomhylsor skriver Expressen. Man har också kopplat hans jacka till brottet samt att det på jackan hittats krut och blodpartiklar från mordoffret. 23-åringen är sedan tidigare känd av polisen och dömd för flera brott, bland annat misstänkt för grovt vapenbrott.
Skjutningen var särskild hänsynslös och kunde drabbat en annan person då det skedde vid en busshållsplats där det stod resenärer och väntade. Ett vittne klarade sig med en hårsmån. – Jag låg i sängen när jag hörde ungefär fem skott, jag springer till balkongen och ser en person ligga på marken så jag ringde polisen direkt. De kom efter fem minuter. En kvinna med barn och hund var framme vid mannen först, uppgav ett annat vittne för Expressen i samband med skjutningen.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.