Skånela flyttar upp talangen David Källemyr till A-laget: - David är en av spelarna från vårat u-lag som har kvaliteterna att bli en elitspelare, säger tränare Jimmy Karlsson.
David Källemyr har just avslutat sitt första år som juniorspelare men har redan gjort sig förtjänt av en befordring till Allsvenskan. Han ses som en stor och fysisk spelare som har måtten för att klara kampen på M6. Utöver spel i Allsvenskan kan David få räkna med att spela med Division 1-laget HIF SIF för att utvecklas bättre.
Tränare Jimmy Karlsson säger till Skånelas hemsida att det alltid är roligt att flytta upp spelare från egna leden. David ses som en av spelarna som har kvaliteter för att bli elitspelare. – Med sin storlek, styrka och tyngd är David redan redo för spel i allsvenskan, dom delarna är på plats och det är mycket imponerande vilken resa han har gjort på den fronten. Nu handlar det om att få de andra delarna på plats också, säger Karlsson.
Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.
Handboll Skånela kommer i samband med sin match mot Kristianstad att uppmärksamma psykisk ohälsa. Alla intäkter från matchen går till Skånelafonden som finansierar föreningens samhällsinsatser.
Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.
kampsport Sigtuna Budoklubb ka räkna hem två bronsmedaljer från årets svenska mästerskap i judo, efter starka insatser av klubbens deltagare Chinzorig Odhkhuu och Simon Fellin.
Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.
Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.
Ishockey Wings vann i Hockeyettan för första gången på nio matcher sedan Vårserien inleddes. 3-2 mot Kiruna på övertid efter att Valther Vannar avgjort.
Innebandy Veteran-SM i innebandy för 60+ blev en riktig succé för Sigtuna IF. Klubbens två lag, Sigtuna Blå och Sigtuna Vit, tog sig hela vägen till final och gjorde upp om guldet.
Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.
Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.