Äppelexperten Mattias Iwarsson med det gamla trädet. Foto: Pressbild
200-årigt äppelträd hittades i Sigtuna-Blir symbol för nya området
I samband med exploateringen av Sigtuna Stadsängar i Pilsbo hittades ett äppelträd som kan vara landets äldsta och största.
Ett mycket gammalt äppelträd växer i Sigtuna stadsängar, området i Pilsbo som tidigare gick under arbetsnamnet Nya Sigtuna stad. Stamomkretsen på 408 cm innebär också att trädet kan vara landets största av sitt slag. Trädet grodde från en kärna för ca 200 år sedan. Enligt ett pressmeddelande från Sigtuna Stadsängar är trädet unikt i sitt slag och representerar en egen äppelsort som sedan 1:a april i år heter Sigtuna Sur. Pomologen (äppelexpert) Mattias Iwarsson har namngivit sorten. Ett stiliserat äpple har nu också blivit symbolen för området och är en del av Sigtuna stadsängars nya logo.
Byggprocessen inledd I det nya området kommer det att uppföras cirka 750 bostader i varierad upplåtelseform samt kommersiell verksamhet och skolor. Första inflyttningen är beräknad till 2018. I anslutning till Pilsborondellen där infarten till området kommer att ske har det nyligen placerats ut ett träd som symbol för byggstarten. Detaljplanen antogs tidigare i år efter en lång process med bland annat rådslag där sigtunanorna fick tycka till.
Politik På torsdagen besökte social- och idrottsminister Jakob Forssmed (KD) Skånela IF för att ta del av föreningens arbete och diskutera framtida utmaningar.
Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.