Buss 584 är nu igångFoto: Insändarbild

Buss till Steninge slottsby-Snabbtågen upphör

På söndagen trädde de nya vintertidtabellen i bruk vilket innebär att skipstop nu har upphört och att det nu går en buss till Steninge allé och Steninge slottsby.

SL:s Vintertidtabell har stor påverkan på kollektivtrafiken i kommunen. Skipstop som reducerades en aning under sommaren och hösten försvinner helt från tidtabellen. Därmed går det inte längre några snabbtåg till/från Märsta/Stockholm utan alla tåg stannar längs hela linjenätet. Kommuninvånarna har varit mycket kritiska till detta och även landstingspolitiker bosatta i kommunen har försökt jobba för snabbtåg men hittills utan resultat.

En annan nyhet i tabellen är att Linje 584 kommer igång, den går mellan Märsta station till Steninge slottsby/Steninge allé. En uppmärksam steningebo noterade att bussen körde förbi längs med sträckningen under dagen.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening