Sigtuna kommun satsar mer på skolan än andra kommuner i länet vilket Barn- och ungdomsnämndens ordförande tycker är bra: - Det är oerhört glädjande att se den här mätningen och att vi jämfört med andra kommuner i länet kraftigt har ökat våra resurser till skolan. Det ska vi fortsätta med, säger hon i ett uttalande.
Kommunen satsar 27 procent mer än sin standardkostnad på skolan, det är en bra siffra i länet men sämre jämfört med riket där snittet är 30 procent. Mest i länet satsar Stockholm, därefter Botkyrka. Sigtuna är trea. – För att vi ska uppnå en god lärareffekt behöver kommunerna satsa på skolan. Där behöver alla kommuner ta ansvar för skolans kvalitet och för att lärare och elever har de förutsättningar som behövs, säger Lärarförbundets ordförande Johanna Jaara Åstrand i ett pressmeddelande.
Ökat på tre år Lärarförbundet har jämfört siffror från 2014 till 2017. Satsningarna har ökat på tre år. Standardkostnaden är ett mått för vad skolan borde kosta i kommunen utifrån lokala förutsättningar. Standardkostnaden i kommunen var 24 457 kronor per invånare 2017 och den faktiska kostnaden 31 123 kronor. – Om man ser på hur satsningarna på skolan förändrats över mandatperioden så har Sigtuna kommun kraftigt ökat sina resurser till skolan. År 2013 hade kommunen ett påslag på 19 procent jämfört med 27 procent år 2017, uppger Pernilla Bergqvist (L), ordförande i Barn- och ungdomsnämnden.
Nyheter Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Helen Kavanagh Berglund är nytt tillskott i Liberalernas styrelse under 2025. Anders Eriksson kvarstår som ordförande och Pernilla Bergqvist är alltjämt med i styrelsen.
Nyheter Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.
Nyheter Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) föreslår att Hamnplan i Sigtuna ska kunna användas som en plats för foodtrucks. Förslaget kommer efter att kommunen tidigare beslutat att avbryta planerna på en restaurang på platsen.
Nyheter Regeringen har beslutat att förstärka statsbidraget för kvalitetshöjande åtgärder i förskolan, och Sigtuna kommun får ta del av 22,7 miljoner kronor. Pengarna ska användas för att förbättra kvaliteten och skapa en mer likvärdig utbildning för barnen.
Nyheter På måndagen väntas Kommunstyrelsen klubba en ny avsiktsförklaring gällande Märsta station. Om avsiktsförklaringen blir verklighet kommer Sigtuna kommun finansiera 435 miljoner kronor av projektet.
Nyheter Sommaren är ett drygt ett halvår bort men ett beslut från i mitten av december innebär att cirka 200 ungdomar i kommunen kan erbjudas sommarjobb.
Nyheter Miljöpartiets veteranpolitiker Karolina Windefalk kliver av som gruppledare. Ersätter gör Lowe Börjesson som suttit i fullmäktige under hela mandatperioden.
Nyheter Arlanda flygplats är avgörande för både Sverige och Stockholmsregionens konkurrenskraft och tillgänglighet, men utvecklingen går för långsamt jämfört med den danska flygplatsen Kastrup. Det menar Mattias Askerson, lokalpolitiker från Sigtuna, som lyfter behovet av en nationell strategi för att stärka Arlanda.
Nyheter Mattias Askerson föreslås ta över efter Olov Holst som kommunstyrelsens ordförande i februari: - Det är med stor ödmjukhet som jag tar över stafettpinnen efter Olov. Jag lovar göra mitt yttersta för att fortsätta på inslagen väg och göra Sigtuna till en av landets bästa kommuner, säger Mattias Askerson (M) i ett uttalande.
Nyheter I veckan gick Olov Holst (M) ut i media och berättade om hoten mot honom under 2021 samt att det rådde oklarheter kring vem som skulle stå får hans säkerhet. Nu tydliggör regeringen att lokalpolitiker ska skyddas på samma sätt kommuner och regioners anställda.