Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

16-årig flicka döms för rån

En 16-årig flicka från Märsta döms för att ha rånat en annan flicka på hennes telefon.

Händelsen inträffade i januari i år vid en busshållsplats i en av Stockholms västra förorter. Den 16-åriga flickan från Märsta hotade till sig en mobiltelefon från en annan flicka.
– Du har fem sekunder på dig att ge mig din telefon, ska 16-åringen ha sagt.

Målsäganden svarade nej varpå efter ytterligare hot så knuffades hon i bröstet, 16-åringen tog då telefonen från målsägandens högra ficka. Därefter fick målsägaren en örfil på kinden. En annan flicka som var i sällskap med märstaflickan hade också medverkat till rånet anses det. Båda döms nu för rån men frikänns från åtal om övergrepp i rättssak. De ska tillsammans betala 9800 kronor i skadestånd sam göra ungdomstjänst på 90 timmar.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening