Märsta IK vann klart mot PalestinskaFoto: Insändarbild/Märsta IK

Märsta IK mot serieseger

Märsta IK ångar på i Futsal Division 1 och besegrade Palestinska med 8-4 på lördagskvällen.

Märsta IK är på god väg mot kval till Svenska Futsalligan, det är vad som väntar om man vinner Division 1. En serie som man nu leder med sex poäng efter 8-4 borta på Palestinska FF. Matchen var jämn resultatmässigt i ca en kvart, därefter gick MIK från till 8-2 innan Palestinska på slutet skickade in två bollar i mål. Esmir Bibic svarade för ett hattrick och ordinarie målvakten Victor Elfström passade på att spela ute och låta Elias Hadaya stå hela matchen.

Tre matcher återstår för MIK, närmast hemma mot Edsbro 5:e januari. Philip Alouch leder interna skytteligan med sex mål men debutants Bibic är snart ikapp och förbi om han fortsätter i samma takt som mot Palestinska.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening