Foto: Daniel Iskandar

14 miljoner till utsatta skolor i kommunen

Skolverket har delat ut cirka 14,5 miljoner kronor till tre skolor i kommunen: - Regeringen vill göra det mer attraktivt att arbeta på skolor med svårare förutsättningar, uppger skolminister Lotta Edholm.

Ekillaskolan, Sagaskolan och Tingvallaskolan får 14,5 miljoner att dela på från Skolverket. Detta som en del av nästan 200 miljoner kronor som delats ut till skolor i hela länet.
– Regeringen vill göra det mer attraktivt att arbeta på skolor med svårare förutsättningar. Bättre arbetsförhållanden kan göra det enklare att rekrytera och behålla både erfarna lärare och rektorer. Pengarna kan till exempel användas till att anställa fler lärare eller annan personal, men även till att stärka skolornas arbete med trygghet och studiero på olika sätt, säger skolminister Lotta Edholm i ett pressmeddelande från Utbildningsdepartementet.

Mellan åren 2024-2026 ger Skolverket ett statsbidrag för bättre arbetsmiljö och arbetsvillkor för lärare i socioekonomiskt utsatta områden. En förutsättning för att få stödet är att skolan har socioekonomiska utmaningar. Av grannkommunerna är det Väsby och Bro som får medel, Väsby får 8,2 miljoner och Bro får 2,8 miljoner.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening