Jonas Eriksson med sitt domarteamFoto: Sigtuna kommun/Facebook
1300 såg landskampen
1300 åskådare såg landskampen på Midgårdsvallen mellan Sverige-Finland.
Sverige vann landskampen mot Finland med 3-0 i P15, en match som sigtunadomaren Jonas Eriksson dömde med sitt team bestående av förre märstabon Daniel Wärnmark och Mathias Klasenius, Örebro. 1300 åskådare dök upp, de fick fint väder och och fyllde båda läktarna. Så många har inte sett fotboll i Märsta sedan Midgårdsvallen invigdes och det var derby mellan Valsta Syrianska-Sirius i Division 1 för drygt tio år sedan.
Sigtuna IF svarade för arrangemanget och ordnade både grill och kiosk. Publiken trivdes i sensommarsolen. Som pricken på i:et blev det även svensk seger efter mål av Tom Prica (2), son till Rade Prica, samt Lucas Lima. I morgon fredag matchar Sverige-Finland vidare i Enköping.
Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.
Handboll Skånela kommer i samband med sin match mot Kristianstad att uppmärksamma psykisk ohälsa. Alla intäkter från matchen går till Skånelafonden som finansierar föreningens samhällsinsatser.
Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.
kampsport Sigtuna Budoklubb ka räkna hem två bronsmedaljer från årets svenska mästerskap i judo, efter starka insatser av klubbens deltagare Chinzorig Odhkhuu och Simon Fellin.
Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.
Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.
Ishockey Wings vann i Hockeyettan för första gången på nio matcher sedan Vårserien inleddes. 3-2 mot Kiruna på övertid efter att Valther Vannar avgjort.
Innebandy Veteran-SM i innebandy för 60+ blev en riktig succé för Sigtuna IF. Klubbens två lag, Sigtuna Blå och Sigtuna Vit, tog sig hela vägen till final och gjorde upp om guldet.
Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.
Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.
Ishockey Clemensnäs tog hem segern mot Wings i Hockeyettan efter en match som präglades av effektivitet och ett starkt powerplay-spel från hemmalaget. Trots en lovande inledning från Wings föll siffrorna till slut tydligt, 5–1.