Förra veckan gick Wings på is och hann även med en träningsmatch i söndags mot Spånga, seger 5-2.
Wings är igång på allvar med isträningen. Barmarksträningen har avverkats i sommar under nye coachen Tommy Latvas ledning. Förra onsdagen var det fystester och enligt Wings hemsida var det positiva resultat på spelarna. Truppen är ännu inte spikad utan man håller platser öppna inför säsongen som startar i september. På söndagen mötte man Spånga, en match som slutade 5-2 till Wings efter två mål av Ludwig Björklund och Stanislav Vasiliev samt ett från Adam Wahlkvist. Noterbart från veckan var att materialeran Roland ”Rolle” Sandberg var med och startade igång den 40:e säsongen i föreningen.
Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.
Fotboll Märsta IK fick en smakstart på säsongen i division 4 när laget besegrade Heby med 1–0 hemma på Midgårdsvallen på söndagen. Segermålet kom strax före pausvilan, i den 44:e minuten, då Musa Rachow Yacob satte dit matchens enda mål.
Sport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.
Sport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.
Innebandy RA19:s herrjuniorer är klara för Juniorallsvenskans slutspel efter en nervkittlande kvalmatch mot Storvreta IBK i Ekillahallen på fredagskvällen.
Handboll Skånela avslutade sin sista hemmamatch i Handbollsligan på bästa sätt genom att besegra Alingsås med 26–25. Det blev en jämn och tät drabbning där hemmalaget avgjorde i slutminuterna.
Sport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.
Handboll Skånela såg länge ut att gå mot seger i toppmötet mot Tyresö i damallsvenskan, men efter en dramatisk avslutning blev det i stället en bitter förlust med 35–36.