Oliver Ödman-Hadzinikolic kallades upp från J18 och svarade för ett mål Foto: Carina Gävstedt/Gävstedt Photo
Wings nollade Tierp i sista omgången
Det var länge jämt mellan Wings och Tierp i jumbofinalen men i tredje kunde Wings gå från 1-0 till 4-0.
Andreas Nordström stoppade 20 skott och höll nollan i jumbofinalen mot Tierp. Dennis Santesson satte Wings första mål 15.43 in i andra i PP. Tierp fick till slut betala för att man drog på sig tre raka utvisningar i mitten av andra. I tredje kom 2-0 genom Adam Wahlkvist efter 1.03. Santesson följde upp med 3-0 i PP efter 6.58 och supertalangen Oliver Ödman-Hadzinikolic fastställde slutresultatet till 4-0. Oliver som hoppade rätt in i A-laget från J-laget. Nu stundar fortsättningsserien efter jul.
Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.
Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.
Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.
Handboll Skånela kommer i samband med sin match mot Kristianstad att uppmärksamma psykisk ohälsa. Alla intäkter från matchen går till Skånelafonden som finansierar föreningens samhällsinsatser.
Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.
kampsport Sigtuna Budoklubb ka räkna hem två bronsmedaljer från årets svenska mästerskap i judo, efter starka insatser av klubbens deltagare Chinzorig Odhkhuu och Simon Fellin.
Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.
Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.
Ishockey Wings vann i Hockeyettan för första gången på nio matcher sedan Vårserien inleddes. 3-2 mot Kiruna på övertid efter att Valther Vannar avgjort.
Innebandy Veteran-SM i innebandy för 60+ blev en riktig succé för Sigtuna IF. Klubbens två lag, Sigtuna Blå och Sigtuna Vit, tog sig hela vägen till final och gjorde upp om guldet.
Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.