Wings tog på nytt en match till förlängning men fick ge sig i streckmatchen mot Sollentuna efter 2.37 in i övertidsperioden.
Vid seger hade Wings äntligen fått kliva över det negativa kvalstrecket. Så som matchen utvecklade sig får man dock vara nöjda med en pinne. Sollentuna ledde tre gånger, vid 2-1 fick man chans i PP men väl där var det Wings som kvitterade via Eric Jacobsson. Sollentunas Hampus Hällgren såg dock ut att skicka segern till hemmalaget med mål när klockan visade 16.54. En timeout och slutforcering av Wings gav resultat och med 1.26 kvar kom kvitteringen och en säkrad poäng. Kim Brändström avgjorde därefter i förlängningen. Det skiljer nu tre poäng mellan lagen och Wings möter på söndag Vallentuna som vid seger säkrar sin plats i nästa år etta. Därefter har Wings Tierp och Väsby kvar att möta. Ett överkomligt program medan Sollentuna har kvar att möta Tierp samt topplagen Haninge och Åker/Strängnäs.
Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.
Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.
Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.
Handboll Skånela kommer i samband med sin match mot Kristianstad att uppmärksamma psykisk ohälsa. Alla intäkter från matchen går till Skånelafonden som finansierar föreningens samhällsinsatser.
Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.
kampsport Sigtuna Budoklubb ka räkna hem två bronsmedaljer från årets svenska mästerskap i judo, efter starka insatser av klubbens deltagare Chinzorig Odhkhuu och Simon Fellin.
Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.
Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.
Ishockey Wings vann i Hockeyettan för första gången på nio matcher sedan Vårserien inleddes. 3-2 mot Kiruna på övertid efter att Valther Vannar avgjort.
Innebandy Veteran-SM i innebandy för 60+ blev en riktig succé för Sigtuna IF. Klubbens två lag, Sigtuna Blå och Sigtuna Vit, tog sig hela vägen till final och gjorde upp om guldet.
Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.