Timea Pap i måletFoto: Magnus Granhagen
Josefine Ekwall fick "panga på"Foto: Magnus Granhagen
Sofia Nyström levererade fyra målFoto: Magnus Granhagen

Viktig skånelaseger på trettondagen

Skånela besegrade Bjurslätt/Torslanda på onsdagen och tog två nödvändiga poäng i kvalstriden: - En tuff match, vi har inte spelat på länge, konstaterade tränaren Fredrik ”Chippen” Söderberg.

Efter ett långt uppehåll var det dags för Skånela att snöra på sig skorna igen. Bjurslätt/Torslanda besökte Vikingahallen och 137 åskådare bänkade sig för att se drabbningen. Det var jämt i princip hela matchen och en härlig kamp som pressade skånelanterna till sitt yttersta. Fredrik ”Chippen” Söderberg hade på förhand inga stora förväntningar på att det skulle klaffa perfekt i matchen. Men man får med sig två nödvändiga poäng i getingboet för kvalspel till Elitserien.
– Vi fick en rejäl genomkörare och det var ju bra så vi slipper komma in i matchform nu. Nu är det halva säsongen kvar efter detta, det är bara att kriga på, sa ”Chippen” efter matchen.

”Chippen” fick möblera om en del i sitt lag på grund av skador. Sarah Fransson var borta och Josefin Ekwall fick gå in som M9 för att ”panga på” enligt ”Chippen”. Det gjorde hon bra och levererade fem mål. Moa Andersson var annars hetast för dagen och sköt in sju bollar i mål. Försvarsmässigt var insatsen inte 100 procent då 25 insläppta mot ett lag på nedre halvan inte är något att skryta över. Lagen följdes åt hela vägen in i mål och i princip var det bara sista 10 som Skånela kunde rycka åt sig 2-målsledning.
– Det var bra att få den här genomköparen för att komma välförberedda till vårsäsongen, summerade ”Chippen”.

Målen
Andersson 7, Ekwall 5, Nyström 4, Nygårds 4, Böjeryd 4, Eriksson 3, Östlund

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening