Foto: Arkivbild/Jamshid Jamshidi

Valsta Syrianska drar sig ur

Valsta Syrianska som åkte ur ettan kommer inte att spela i Division 2. Föreningen har valt att dra sig ur serien uppger Avesta AIK på sin hemsida.

Efter den gångna säsongens turbulens i Valsta Syrianska med uteblivna spelar- ledarlöner blandat med domare som sköt upp matcher i väntan på betalning så har föreningen i år valt att tacka nej till platsen i Division 2 Norra Svealand. Avesta AIK som förlorade kvalet mot Strömsberg kommer nu att ta märstalagets plats. Avesta skriver på sin hemsida att man erbjudits platsen och tackat ja. Efter många års dominans inom seniorfotbollen i kommunen blir nu Division 3 den högsta serien ett lag spelar i från kommunen då Märsta IK är nykomlingar i serien.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening