Jesper Forsberg blandar och ger i målet.
Robert Ladan gör sig redo för andra
Varberg går tufft in. Här är Fredrik Olsson nästa Skånelait nere för räkning.

Klart nederlag för Skånela

Följ toppmötet mellan Skånela-Varberg här.

Avkast 17.00 i Vikingahallen mellan Skånela-Varberg. Vikingahallen börjar fyllas på. Det kanske kan bli lapp på luckan. Parkeringen var i alla fall välfylld vilket är ett gott tecken.

Matchen startade med att Varberg fick rätt kort redan efter 34 sekunder efter att Oskar Frank fått en tuff smäll. Skånela hänger med första 10 minuterna och det står 4-4.

Efter fem skånelamål på 14 minuter får Varbergs tränare nog och sätter in Carl Aronius i målet. Bytet ger effekt. Aronius räddar de första skotten.  I andra kassen får Skånela inga räddningar från Jesper Forsberg och det är timeout efter 17.55. Jimmy Karlsson håller ändå Forsberg kvar i målet tillsvidare.

Varberg kopplar grepp om matchen och leder med 9-5. Vikingahallen är knäpptyst och det enda som hörs är gästernas tränare mana på sitt lag.

Skånela är allt för tama i offensiven. Antingen slarvar man bort bollen eller skjuter svagt. Jimmy Karlssons drag nu när det står 12-6 är att köra med 7 spelare. Det behövs en snabb effekt om Skånela ska göra match av detta.

Efter en lång mållös period får Skånela in en boll i mål. Uppförsbacken är dock lång… Ställningen med fem minuter kvar av första är 14-8 till Varberg.

Skånela får in två viktiga mål i slutet av första. Underläget är 10-15 i paus. Ska det bli vändning så måste man våga skjuta och inte släppa bollen vidare till näste man istället.

Publiksiffran presenteras innan andra, 504 åskådare. En bra bit från fullsatt alltså.

Skånela får en kanonstart på andra och gör 4-1 på 4 minuter. Varberg får nog och tar timeout. Nu är det i alla fall match,14-16 till Varberg. Jesper Forsberg har fått grepp om några bollar i andra vilket gör att Skånela kan krypa närmare.

Glädjen är kortvarig. Varberg får effekt på sin timeout och leder på nytt med fem bollar. Det ska nog till ett smärre mirakel om Skånela ska få med sig poäng. Med tolv minuter att spela skiljer fortfarande fem bollar och det finns inga tendenser på att Skånela ska krypa sig närmre. Forsbergs lyckominuter i början av halvleken är som bortblåsta och framåt ser det ut som i första igen.

Avslutningen på matchen kommer att bli en formalitet. Varberg leder med klara 26-19 med fem minuter kvar att spela. Inte heller målvaktsbyte hjälpte Skånela. Alexander Holmberg kom in men lyckas inte heller mer än med någon enstaka räddning. Skillnaden mellan Varberg och Skånela är för stor en sån här dag när Skånela inte lyckas glöda och våga utmana på riktigt.

Där är matchen slut. Varberg vinner med 29-22.  Referat och kommentarer kommer om en stund…

handbollsligan

Skånela föll trots pausledning

Sport Redan nedflyttningsklara Skånela IF stod för en stark första halvlek mot topplaget Sävehof men föll till slut med 33–32.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Sport Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Sport Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

handbollsligan

Skånela pressade serieledaren

Sport Skånela IF stod för en imponerande insats mot serieledarna Ystads IF i Vikingahallen, men det räckte inte hela vägen. Inför 315 åskådare bjöd Märstalaget på en kamp som var nära att sluta i en skräll.

handbollsligan

Skånela föll hemma mot OV

Sport Skånela pressade OV Helsingborg och med lite mer effektivitet hade man kunnat bärga en ny seger. Istället blev det förlust 27-30 inför drygt 400 åskådare.

handbollsligan

Viktig seger för Skånela mot Alingsås

Sport Skånela tog en efterlängtad seger när de besegrade Alingsås med 37–29 på bortaplan. Märstalaget ledde matchen från start till mål och kunde till slut säkra sin andra seger på 13 matcher i Handbollsligan.

handbollsligan

Skånela föll mot Hallby

Sport Jesper Östlund återvände till Vikingahallen med sitt Hallby och återvände till Jönköping med två poäng i bagaget.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening