Toppmatch i Vikingahallen mot Östlunds Hallby

Efter två raka nederlag är Skånela i behov av en seger när Jesper Östlunds Hallby kommer till Vikingahallen.

Under lördagen möts Skånela-Hallby i Vikingahallen. Skånela har tappat fart efter två raka nederlag, framförallt sved nederlaget i derbyt mot Rimbo. Men man är kvar på kvalplats till Elitserien.
– Revanschlustan har brunnit inom oss hela veckan och vi har gjort extremt bra träningar hela veckan. Intensiteten, fokuset och det fysiska spelet har verkligen vart på plats. Jag hoppas nu också att vi kan få ut det i matchsituation också, skriver Jimmy Karlsson, tränare inför matchen.

I Hallby finns förutom tränare Jesper Östlund även Andreas Söderman och Oskar Hedvall med ett förflutet i märstalaget. Karlsson har respekt för trean Hallby.
– En motståndare med en otrolig bredd i sin trupp där många besitter en stor rutin av spel på hög nivå. Det är ett kvickt och springande lag som ofta springer sönder sina motståndare.

Avkast. 16.00 i Vikingahallen

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening