Sigtuna IF blev klara för femman på söndagen, en månad efter att serien spelats klartFoto: Sigtuna IF/Arkiv

Sigtuna IF klara för femman

Kvalet till trean spelades klart på söndagen och efter att Enköping avancerat blir det nu uppflyttningar för Sigtuna IF till femman och Märsta IK2 till sexan.

Det bjöds på stor dramatik när kvalet till trean avgjorde igår. Två uppländska lag hade chans att knipa förstaplatsen i kvalserien vilket skulle innebära en vakans i fyran som Procyon skulle fylla och därmed en vakans i femman som Sigtuna IF var näst på tur att ta och en vakans i sexan som Märsta IK2 skulle få. När krutröken lagt sig på Sävja IP var det två förlorare på planen, Uppsala-Kurd vann med 3-2 mot Spånga vilket innebar att Enköping blev laget som klev förbi båda upp en division eftersom de krossade Fardhem på Gotland med 7-1.

Avancemanget innebär att tre av bygdens lag nu går upp, Arlanda gjorde det sedan VP besegrat Fardhem i första kvalet, när nu Enköping gick upp så blir det Division 5-spel på Prästängarnas IP och Division 6 för Märsta IK2. Märsta IK hade som mål att kliva upp i sexan för egen maskin men den platsen tog Riala2 då de vann Division 7Ö. Det lönar sig att kämpa till sista sparken eftersom saker i princip alltid händer under kval eller i vinter då lag kan dra sig ur. Bygdens fotboll har nu lag i trean, fyran, femman och sexan, sjuan och åttan.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening