Rasmus Nilsson svarade för matchens sista målFoto: Magnus Granhagen
Isak NielsenFoto: Magnus Granhagen
Yosef RahaliFoto: Magnus Granhagen
Tobias OlssonFoto: Magnus Granhagen/Arkiv
Kalle AnderssonFoto: Magnus Granhagen
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Seger efter matchens sista kast

503 åskådare hade bänkat sig i Vikingahallen för att se stockholmsderbyt dan före dan före dopparedagen. Skånela som mot VästeråsIrsta tappade poäng i slutsekunderna fick med sig segern denna gång med matchens sista kast från Rasmus Nilssons bössa: - Jag är mållös nu tio min efter slutsignalen. Det var en rejäl holmgång och fight in i det sista. Tyresö har kommandot hela matchen men lyckas få in ett segermål i sista sekunden, summerade tränaren Jesper Östlund.

Hösten har varit som en berg och dalbana för Skånela men nu har man kommit in i en positiv trend då man besegrat Tyresö två gånger samt VästeråsIrsta en gång plus en oavgjord match. Faktum är att efter debaklet mot Rimbo i slutet av oktober är det nu bara Ystad som besegrat märstalaget. Det blev dock inte lika lätt som när lagen möttes för några veckor sedan i Tyresö. Skånela hade svårt att få grepp om Tyresö i defensiven och i målet hade Tobias Olsson inte sin bästa dag:
– Anfallsspelet är jag rätt nöjd med men vi kan inte kontra eftersom vi inte får tag i dem i försvaret eller att Tobbe räddat. Jag har högre krav på Tobbe och vet att han kan prestera mer, analyserar Jesper Östlund.

32 minuter i andra
Med knappt två minuter kvar av första skadar sig en av domarna och matchen avbryts där för paus. Sandra halvlek blir således 32 minuter lång. Skånela låg dock under med 16-17 efter 30 minuter. I andra drar Tyresö på sig fler utvisningar än Skånela vilket straffar sig till slut. Jesper Östlund medger dock att det var något tursamt att man lyckades vända på steken i sista minuten:
– Jurell får med sig en utvisning när det bäst behövs och sen hittar Rasmus in med bollen och då var det rejäl eufori, fortsätter Östlund.

Har medvind
Det märktes dock att Skånela var ett lag i medgång och Tyresö i motgång:
– Vi har medvind och dem motvind. De hittar inga bra avslut i sina tre sista anfall medan vi hittar tre fantastiska lägen, menar Östlund.

Lång ledighet över jul och nyår
Slutresultatet skrevs till 31-30 och därmed är Skånela på kvalplats dock med en match mer spelad då resterande lag i serien valt att ta julledigt. Skånelas nästa match blir mot serieledaren IFK Ystad som Skånela förlorade mot efter en rejäl domarsågning av Jesper Östlund:
– Killarna får träna eget och vila fram till 4:e januari, sen kör vi igång med en fysvecka innan det blir normal träning igen och match.

Målen
Sjöö 8, F.Olsson 7, Jurell 4, Nilsson 4, Rahali 3, Filén 2, Karlsson 2, Andersson 1

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening