Christopher Sahlström från Arlandastads Golfklubb vann Borre Open på 194 slag, 24 under par: - Jag flyter på moln, jag hade som mål inför säsongen att ta mig topp-fem på rankingen men inser att det är många bra spelare och att det är otroligt tufft
Sahlström tog sin fjärde seger på årets säsong då han vann Borre Open. Han gick ut till sista ronden i knapp ledning men spelade sen felfri golf och satte dessutom banrekord med 62 slag, elva under par och bogeyfri både under sista dagen och hela tävlingens 54 hål: – Fantastiskt, kan inte drömma om ett bättre sätt att avsluta den här tävlingen. Ett banrekord och minus elva, det är den bästa tävlingsscoren jag gjort, uppger Christopher Sahlström i ett pressmeddelande.
Han har nu spelat 14 tävlingar i Nordic Golf Leauge och klarat alla kvalgränser, han har varit topp 10 vid hälften av sina starter och vunnit fyra tävlingar. Han leder Nordic Golf Leauge Ranking och segern innebär utökad ledning. Nästa tävling på Swedish Golf Tour går i Bråviken 1-3 augusti. – Jag flyter på moln, jag hade som mål inför säsongen att ta mig topp-fem på rankingen men inser att det är många bra spelare och att det är otroligt tufft. Men när jag tog första vinsten så ökande självförtroendet sedan var det bara att fortsätta och det har varit väldigt stabilt under året, så det är jätteroligt, säger Christopher Sahlström
Sport Erik Björling från Sigtuna Golfklubb (GK) säkrade sin plats i finalen av Teen Cup efter en imponerande seger i särspel på Saltsjöbadens GK, där han noterade 73 slag. Nu är han redo att tävla i riksfinalen på Sotenäs GK.
Sport Sigtuna Golfklubb har tagit hem det prestigefyllda Natur & Miljöpriset för 2023, som delas ut av Svenska Golfförbundet (SGF) och Svenska Golfgemenskapen (SGA).
Sport Under perioden 12-15 september blir Arlandastad Golf återigen epicentret för en av Sveriges största internationella golfhändelser - DP World Tour Qualifying School.
Sport Arlandastad Golf står värd för årets spännande proffstävling, Arlandastad Trophy by Cutter & Buck, som är en deltävling i MoreGolf Mastercard Tour. Denna prestigefyllda tävling har en total prissumma på 470 000 kr och lockar framstående golfspelare från hela Norden. Under tävlingen kommer tre lovande spelare från Arlandastad GK att ge sig in i kampen mot övriga deltagare - Joakim Ericsson, Axel Bolander och Rasmus Wendelin.
Sport märsta.nu var med när en av landets bästa golfare, Christoffer Sahlström, tränade på hemmabanan i Arlandastad inför Scandinavian Invitational som är en del av Europatouren: - Här finns allt jag behöver, säger Christoffer Sahlström.
Sport För tionde året i rad arrangerades Ladies Golf Challange på Arlandastads Golf: - Alla kan vara med och de flesta är över 50 år, säger Gabriella Lundqvist.
Sport Christoffer Sahlström från Arlandastad Golfklubb vann på lördagen Barsebäck Resort Masters: - Barsebäck är en av Sverige absolut bästa banor där du måste spela väldigt bra golf för att komma runt, det är inte mycket utrymme att missa på. Vinden varierade också från dag till dag så man fick tänka om, säger Christopher Sahlström i ett pressmeddelande.
Sport Kjell Enhager besökte Arlandastads Golfklubb i tisdags för att föreläsa för klubbens nätverk av företagare: - I Tisdags genomförde vi säsongens första Nätverksträff med Kjell Enhager som gästföreläsare. Kjell är en av Sveriges mest anlitade föreläsare, kanske den bästa, säger Per Karlsson, VD på Arlandastad Golf.
Sport Europatouren i Golf kommer tillbaka Arlandastad: - Vi är glada att meddela att Arlandastad blir det senaste tillskottet till Qualifying School, säger Mike Stewart, Qualifying School Director på European Tour.
Sport Ellinor Haag från Sigtuna gör i helgen sin första start i Symetra Tour som är den högst rankade touren under LPGA: - Jag hade tänkt åka hem och spela i Europa men eftersom att jag trivs så bra i USA kändes det rätt att stanna kvar här borta och spela, säger Ellinor till märsta.nu
Sport Ellinor Haag från Sigtuna har fått ett stipendium för sitt golfspelande i kombination med utmärkta studieresultat på Western Kentucky University.
Sport Ellinor Haag som studerar på Western Kentucky University är en av 14 universitetsstudenter i hela USA som fått utmärkelsen C-USA Spring Spirit of Service Award.
Sport Ellinor Haag från Sigtuna studerar på amerikanskt Universitet i Kentucky och har samtidigt tagits ut till All-Academic Team för andra året i rad.