Skånela beger sig till Solna på söndagen för att möta nykomlingen AIK: - Kul att vara igång efter en stökig försäsong, säger tränare Jimmy Karlsson.
Årets Skånela får ses lite som en underdog. Man har tappat fyra rutinerade spelare som färgade i truppen och fyllt på med fyra spelare som ska utvecklas. Lucao, Östling, Ladan och Åkerman har lämnat. Lucao är kvar som målvaktstränare och stor press ligger på Kenan Omerovic och Marcus Nilsson att prestera på hög allsvensk nivå. Storväxte Karlo Seric är en av nykomlingarna som kan användas både i defensiven och offensiven.
Utöver nya spelarna är det Simon Lindberg som det kretsar mycket kring. Ny lagkapten är även Anton Nilsson. – Vi har lite skador nu så det är oklart vad vi kommer till start med. Oavsett vilket är det kul att vara igång, säger tränare Jimmy Karlsson.
Målet om att vara topplag kvarstår. Även om man har ändrat i truppen en del. Målvakterna, Lindberg och Nilsson blir tungan på vågen om Skånela ska vara topplag. Premiären mot AIK blir tuff. Det är alltid svårt att möta en nykomling. I AIK finns även ex-skånelaiter. Som tränare Tim Lindqvist, Oscar Frank och Yosef Rahali.
Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.
Handboll Skånela kommer i samband med sin match mot Kristianstad att uppmärksamma psykisk ohälsa. Alla intäkter från matchen går till Skånelafonden som finansierar föreningens samhällsinsatser.
Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.
kampsport Sigtuna Budoklubb ka räkna hem två bronsmedaljer från årets svenska mästerskap i judo, efter starka insatser av klubbens deltagare Chinzorig Odhkhuu och Simon Fellin.
Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.
Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.
Ishockey Wings vann i Hockeyettan för första gången på nio matcher sedan Vårserien inleddes. 3-2 mot Kiruna på övertid efter att Valther Vannar avgjort.
Innebandy Veteran-SM i innebandy för 60+ blev en riktig succé för Sigtuna IF. Klubbens två lag, Sigtuna Blå och Sigtuna Vit, tog sig hela vägen till final och gjorde upp om guldet.
Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.
Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.
Ishockey Clemensnäs tog hem segern mot Wings i Hockeyettan efter en match som präglades av effektivitet och ett starkt powerplay-spel från hemmalaget. Trots en lovande inledning från Wings föll siffrorna till slut tydligt, 5–1.