Jonas Asplund
Dag dacke

Medaljer på Veteran-SM för IFK Märsta

IFK Märsta lyckades ta hem 15 medaljer varav sju guld på Veteran-SM som gick i Uddevalla den gångna helgen.

Tomas Bengtsson, Lennart Asplund, Jonas Asplund, Dag Dacke, Patrick Neuendorff, Peter Wallin och Tony Jonasson representerade IFK Märsta vid Veteran-SM i Uddevalla den gångna helgen. Vädret var inte optimalt men medaljskörden blev ändå stor. Totalt räknades 15 medaljer hem fördelat på sju guld, sex silver och två brons. Dag Dacke tog guld på 200m, 400m, 400m häck och tresteg samt silver på 100m och ett brons i längdhopp. Jonas Asplund kammade hem guld i stav och längd samt silver på 200m och 110m häck och ett brons på 100m. Lennart Asplund som tävlade i M75 tog guld i längdhopp och silver i stavhopp samt 100m. Tomas Bengtsson fick även han åka hem med en medalj runt halsen då han kom tvåa i höjd i klassen M50.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening