Andreas "Stocken" Stockenberg kommer till Vikingahallen på lördag med sitt AlstermoFoto: Arkiv
Mässa förgyller ”Stockens” återkomst
Inför det heta prestigemötet med Alstermo laddar Skånela upp med en företagarmässa samt föreläsningar från Airport Citys Vd Fredrik Jaresved samt förre landslagsmannen i fotboll Magnus Hedman.
Inte nog med att Andreas ”Stocken” Stockenberg kommer till Vikingahallen vilket bara det lär locka några extra till matchen efter hans utspel i somras så blir det företagarmässa med ett flertal lokala företag i B-hallen. Skånela har även bjudit in Fredrik Jaresved, VD Airport City, samt Magnus Hedman, VM-medaljör i fotboll, som föreläsare.
Bara en seger mer för Skånela Själva mötet då, Skånela är så klart revanschsugna efter den mindre lyckade insatsen mot IFK Ystad. Alstermo slog man senast lagen möttes i Småland. ”Stockens” twittrande om att Skånela bara är inavel blev uppenbarligen en morot för spelare och ledare. Alstermo kommer från en seger mot Tumba med 27-25 och ligger i mitten av tabellen. En seger mot Skånela skulle faktiskt ge häng på en kvalplats uppåt, men det troliga är att nykomlingen är nöjda med att undvika negativ kvalplats denna säsong. På 16 matcher har Skånela faktiskt bara en enda seger mer än Alstermo i den rekordjämna serien där alla lag fortfarande har något att spela för.
@AndreasStockenb Hur känner du inför att komma till Vikingahallen på lördag? Tror du @PerRomild förberett mottagande i Valstabacken?
Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.
Handboll Skånela kommer i samband med sin match mot Kristianstad att uppmärksamma psykisk ohälsa. Alla intäkter från matchen går till Skånelafonden som finansierar föreningens samhällsinsatser.
Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.
kampsport Sigtuna Budoklubb ka räkna hem två bronsmedaljer från årets svenska mästerskap i judo, efter starka insatser av klubbens deltagare Chinzorig Odhkhuu och Simon Fellin.
Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.
Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.
Ishockey Wings vann i Hockeyettan för första gången på nio matcher sedan Vårserien inleddes. 3-2 mot Kiruna på övertid efter att Valther Vannar avgjort.
Innebandy Veteran-SM i innebandy för 60+ blev en riktig succé för Sigtuna IF. Klubbens två lag, Sigtuna Blå och Sigtuna Vit, tog sig hela vägen till final och gjorde upp om guldet.
Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.
Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.