Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Märstatalang fortsätter på Gotland

Märstabon Elin Gabrielsson är klar för SSL-laget Endre IF och flyttar till Gotland från och med nästa säsong: - Det känns spännande och inspirerande. Endre som klubb har gjort ett oerhört seriöst och proffsigt intryck på mig och det är en förening som andas innebandykultur, säger Elin till Endre IF:s hemsida.

Endre IF slutade fyra i SSL och åkte ut direkt mot IKSU i kvartsfinal. Till nästa säsong hoppas man gå längre sedan man knytit upp märstabon och landslagstalangen Elin Gabrielsson. Elin är 20 år och har tidigare gått på Arlandagymnasiet samtidigt som hon spelat innebandy på hög nivå, bland annat har hon 20 U19-landskamper på meritlistan vilket är mest någonsin i landet. Hon har också representerat A-laget i samband med Finnkampen och VM-kval. Endres huvudtränare, Alexander Brinkman, säger till klubbens hemsida att det ska bli spännande att se hur hon utvecklas en ny och mer utmanande miljö.
– Elin Gabrielsson är en spelskicklig back med ett mod som är oöverträffat. Hon kan sätta tempo i spelet och slå öppnande pass från alla lägen. Elin har dessutom en väl utvecklad fysik med snabbheten och fotarbetet som absolut spetsegenskap, kommenterar Brinkman.
Förde upp FBC till SSL
Elin själv tycker att det känns spännande och inspirerande eftersom Endre gjort ett seriöst och proffsigt intryck på henne. Hon anser att Endre är rätt för att nå ytterligare en nivå och fortsätta utvecklas. I Uppsala har hon varit med och spelat upp FBC till SSL men laget missade där slutspel i år.
– Jag hoppas kunna bidra med snabba fötter, ett stort krigarhjärta och förhoppningsvis en och annan skön macka, säger Elin.

 

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening