Märsta IK kan vid minst en poäng gå till halvtidsvila som serieledare: - Vi samlades i söndags och körde ett pass, i stort sett alla var med, säger tränaren Michael Broberg.
Spelarna i Märsta fick några dagar ledigt över midsommar men samlades igen i söndags för ett pass. Tränaren Broberg berättar att i stort sett alla var på plats. Det blev även ett pass på måndagen inför kvällens match mot Enenbyberg. Eftersom Gökar Altüner äv avstängd kommer det in någon ny spelare istället för honom: – De viktigaste spelarna är bänkspelarna, de gör att vi kan bibehålla bredden och slåss i toppen, säger Broberg.
Måste spela hela matchen Enebyberg från Danderyd har startat lika piggt som Märsta och är ett av fyra lag som slåss i toppen om seriesegern. Märsta toppar serien med 22 poäng och oavgjort räcker för att gå till vila som serieledare i halvtid. Förutom Altüner saknas även Elias Bagdo. MIK gjorde det bra senast mot Uppsala-Kurd i 20 minuter men tappade sedan spelet, trots det lyckades man vinna efter ett sent avgörande. – Vi ska göra det svårt för dem att spela mot oss, av erfarenhet så agerar vi bättre mot lag högre upp i tabellen så det känns bra att möta Enebyberg som likt oss är en nykomling i serien. Det blir en tuff nöt att knäcka och minst en poäng ska hem, fortsätter Broberg
Matchen följer du på märsta.nu från klockan 19.00 ikväll
kampsport Sigtuna Budoklubb ka räkna hem två bronsmedaljer från årets svenska mästerskap i judo, efter starka insatser av klubbens deltagare Chinzorig Odhkhuu och Simon Fellin.
Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.
Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.
Ishockey Wings vann i Hockeyettan för första gången på nio matcher sedan Vårserien inleddes. 3-2 mot Kiruna på övertid efter att Valther Vannar avgjort.
Innebandy Veteran-SM i innebandy för 60+ blev en riktig succé för Sigtuna IF. Klubbens två lag, Sigtuna Blå och Sigtuna Vit, tog sig hela vägen till final och gjorde upp om guldet.
Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.
Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.
Ishockey Clemensnäs tog hem segern mot Wings i Hockeyettan efter en match som präglades av effektivitet och ett starkt powerplay-spel från hemmalaget. Trots en lovande inledning från Wings föll siffrorna till slut tydligt, 5–1.
Ishockey Wings inkasserade en knapp förlust mot Kalix i Hockeyettan efter 1–2 på hemmaplan inför 177 åskådare. Matchen blev precis så tuff som förväntat, och trots en stark insats räckte det inte hela vägen för Wings.
Handboll Skånela IF stod för en imponerande insats mot serieledarna Ystads IF i Vikingahallen, men det räckte inte hela vägen. Inför 315 åskådare bjöd Märstalaget på en kamp som var nära att sluta i en skräll.