Maria Karlsson med pokalen efter racet
Prispallen med Maria högst upp

Maria Karlsson vann Semesterracet i Vimmerby

Maria Karlsson från Skepptuna MK vann Semesterracet i Vimmerby för fjärde gången efter en het final på lördagen: - Det var svårjobbat den här gången, sa Maria till Vimmerby Tidning.

Maria Karlsson tog förra året hem vandringspriset efter tredje segern i Vimmerbys Semesterrace. I år följde hon upp med en fjärde seger efter en dramatisk final. Maria som vann B-finalen seglade upp som vinnare efter tre varv vilket var det enda viktiga. Racet kördes av misstag i fyra varv innan det flaggades av. Konkurrenten Jennie Käll var först över linjen efter det fjärde varvet och utropades först som vinnare men efter 30 minuter stod det klart att Maria skulle stå som segrare. Fyra segrar är det bara Maria och Ingela Svensson från Borås som har. Denna helg kommer hon att köra i Motala Folkracefestival.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening