Fotboll i massor ikväll

Ikväll spelar fyra av bygdens lag samtidigt! Märsta IK möter Uppsala-Kurd hemma, FC Arlanda möter Elvan och Sigtuna tar emot Lagga-Långhundra.

Eftersom det inte spelas matcher i midsommarhelgen så ska alla i Uppland spela onsdag-torsdag. Hemma i kommunen leder det till en trippelkrock ikväll då tre lag spelar samtidigt. Det går med andra ord att få en glimt av samtliga matcher om man önskar. För Märsta IK:s del gäller det att snabbt komma tillbaka i vinnarsätet igen efter förlusten senast mot Vallentuna:
– Vi har analyserat matchen och tycker fortfarande att vi gjort en bra match. Stämningen är bra och vi ser fram emot matchen, säger MIK-tränaren Michael Broberg.

Michael Broberg aviserar lite förändringar i startelvan, det blir ett köpstarkt lag vilket han hoppas ger resultat. Andreas Munter är dessutom avstängd men Jakob Gustafsson är tillbaka. Uppsala-kurd ligger näst sist i tabellen och är i behov av en seger.
– Det blir ingen ”walk in the park” utan det krävs hårt arbete med bra balans offensivt och defensivt. Vi vet att det finns mer att klämma ur spelarna innan uppehållet så att vi är med i toppen när vi tar sommarlov, fortsätter Broberg.

Arlanda i behov av seger
På konstgräset intill huvudarenan kommer Arlanda att ta emot förra årets suverän i sexan  Elvan som ligger i mitten av serien. Arlanda fick 2-2 mot Sunnersta och en seger skulle smaka mumma och sätta press på både Sunnersta och Brottby. För Sigtuna bör det vara tre givna poäng mot Lagga-Långhundra, en förlust innebär att SIF får inrikta sig på att knipa en 2-3 plats istället då avståndet till Knivsta blir för långt efter hösten. Noterbart är att även RIK/MIK och Wigör spelar ikväll, de sistnämnda hemma i Odensala.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

hockeyettan

Wings föll mot Kalix i jämn match

Ishockey Wings inkasserade en knapp förlust mot Kalix i Hockeyettan efter 1–2 på hemmaplan inför 177 åskådare. Matchen blev precis så tuff som förväntat, och trots en stark insats räckte det inte hela vägen för Wings.

handbollsligan

Skånela pressade serieledaren

Handboll Skånela IF stod för en imponerande insats mot serieledarna Ystads IF i Vikingahallen, men det räckte inte hela vägen. Inför 315 åskådare bjöd Märstalaget på en kamp som var nära att sluta i en skräll.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening