Foto: FC Arlanda/Instagram

FC Arlanda serieledare efter storsegern

FC Arlanda tog en klar seger på måndagskvällen mot BKV Norrtälje.

Det bjöds på riktig knall och jubelföreställning på Sportcentrum i Norrtälje under måndagskvällen när FC Arlanda kom på besök. Ahmedov inledde målskyttet i 14:e minuten, varpå Norrtälje svarade kort därpå. Ahmed gav på nytt Arlanda ledningen i 24:e minuten, återigen svarade BKV med kvittering minuter därpå.

Men när Aljaderi satte 3-2 för Arlanda var det slut på det roliga för BKV. Ahmedov satte även 4-2 innan paus. I andra var det länge mållöst, först i 81:a minuten kom 5-2 på straff via Michael Aslan för Arlanda och 6-2 fastställde Aljaderi i 93:e minuten. Ett styrkebesked av Arlanda som nu är tabelletta efter fyra matcher. Närmast väntar nytt derby mot Rådmansö hemma i Märsta på söndag.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening