Emil Lindqvist vann i sin debut.Foto: Insändarbild/Märsta Alliance
Emil i rött Foto: Märsta Alliance/Carl Frank
Emil i rött Foto: Märsta Alliance/Carl Frank

Emil vann i sin tävlingsdebut

Märsta Alliance hade en debutant i helgens Thaiboxning då Emil Lindqvist vann med 3-0: - Han är mycket talangfull, hyllar tränaren Niclas Ottosson.

Emil Lindqvist som uppträtt på Märsta Visfestival har även andra kunskaper än att spela musik. Sen en tid tillbaka tränar han thaiboxning och gjorde tävlingsdebut på lördagen vid en gala hos One Chai i Stockholm. Han gick C-klass och vägde in strax under 75 kilo. Han fick en svår motståndare berättar tränaren Niclas Ottosson på Märsta Alliance:
– Emil svarade hela tiden med hårda slag och höll flera gånger på att slå ut motståndaren. Vi siktar på att matcha Emil om någon månad igen och målet är att få med honom på SM, säger Niclas till märsta.nu

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening