Sigtuna kommun som via sitt bolag Energioperatörerna AB äger två vindkraftverk är kritiska till att regeringen inför en energiskatt på vindkraft.
Kommunstyrelseordförandena i Sigtuna, Lars Bryntesson (S), och Väsby, Mattias Bohman (S) skriver till Finansdepartementet med anledning av den energiskatt som ska införas på sol- och vindkraftsel. Detta skulle slå hårt mot kommuner med vindkraft anser Bryntesson och Bohman. Sigtuna kommuns bolag Energioperatörerna AB som leasar två vindkraftverk från Sigtuna kommun har redan ekonomiska problem fick nyligen ett aktieägartillskott.
Istället föreslår de båda att det en modell som används i Norge där vindkraftverk och andra elcertifikat som tas i bruk före 1 juli 2016 och ägs av verksamheter som inte yrkesmässigt hanterar el ska ha fortsatt skattebefrielse. I andra hand föreslår de att kvittning mellan produktion och förbrukning inte bör ske på timbasis utan på månads eller kvartalsbasis. Det skulle ge kommunerna möjlighet att optimera förbrukningen inom den egna verksamheten. Att ta bort skattebefrielsen vore olyckligt anser dem. – Kommunerna har alltid haft en viktig roll som samhällsbyggare och vi vill fortsätta att ta vårt ansvar för en positiv samhällsutveckling och ett hållbart samhälle, står det i skrivelsen.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.