VMA-larmet gick

Vid 22-tiden gick VMA-larmet över bland annat Märsta och Sigtuna.

Flera läsare hörde av sig till redaktionen med anledning av att VMA-larmet (Hesa Fredrik) gick. I samband med det kraschade även märsta.nu som under en kort period noterade 1800 besök i minuten. Enligt bland annat Dagens Nyheter och Aftonbladet ska det röra sig om ett tekniskt fel. Krisinformation har via Twitter bekräftat att det rör sig om ett tekniskt fel. I samband med felet slogs även Polisen och Myndigheten för samhällskydd och beredskaps hemsidor ut. Larmet ska ha gått över hela Stockholms län. Det är inte första gången det går igång av misstag. Senast var dock 2015.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening