Foto: Pressbild

Villapriserna fortsatt upp: Rekordnivåer i Steninge

I Svensk Mäklarstatistik senaste siffror framgår att bostadspriserna fortsätter upp och nyligen såldes en vill ai Steninge för rekordsumman 5,2 miljoner kronor: - Jag kan bekräfta att det är det dyraste huset som sålts i området, säger Erik Wennberg på Fastighetsbyrån till märsta.nu

Det finns inga tecken på att bostadspriserna i länet är på väg ner trots en byggboom i de flesta av kommunerna. Villapriserna i kommunen har gått upp med 9 procent det senaste året och nyligen såldes en villa i Steninge för 5,2 miljoner kronor, flera hundratusen mer än det tidigare rekordet. Fastighetsbyrån förmedlade objektet och franschisetagaren Erik Wennberg bekräftar att den aktuella villan är det dyraste som sålts.
– Det är fantastiskt kul, vi har sålt flera bostäder till prisrekord sista veckan, både på enskilda gator och i områden, så som Junogatan blev Steninges dyraste hus genom tiderna. Mäklaren Marie Karademir är uppvuxen i Märsta och kan Steninge utan och innan det har varit starkt bidragande till en så lyckad affär, sen så var huset fantastiskt fint renoverat, säger Erik Wennberg.

Kvadratmeterpriset i Sigtuna är nu 32 569 kronor, bara i elva andra kommuner är priset lägre, bland annat i Väsby med 31 627 kronor/kvm.

På bostadsrättssidan är prisökningen senaste tre månaderna sju procent och på ett år 18 procent. Bostadrätterna i Sigtuna kommun hör dock till de lägsta i länet och bara iSödertälje, Norrtälje och Nynäshamn är det billigare med bostadsrätt. Väsby ligger ca 4000 kronor/kvm över priset i Sigtuna kommun. Enligt ett pressmeddelande från Mäklarstatistik är det fortsatt stort intresse för bostäder i landet och sajten hemmet hade de senaste fyra veckorna 2,4 miljoner besökare.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening