Läckan är identifierad till Trävaruvägen i Rävsta

    Vattnet stängs av i Sigtuna stad

    Från klockan 21 ikväll kommer vattnet i Sigtuna stad att stängas av på grund av en läcka i Rävsta.

    Kommunen och Norrvatten har arbetat med en vattenläcka i Rävsta hela dagen men får inte ordning på den.  När märsta.nu åker förbi kring klockan 16 forsar vattnet ut och det pågår febril aktivitet från grävmaskiner och tekniker. Då man inte fått ordning på läckaget så kommer vattnet till Sigtuna stad att stängas av. Det gäller även Til och Munkholmen. Orsaken till läckan är okänd men man misstänker inte sabotage.

    Det finns enbart en vattenledning till Sigtuna. En ny är under uppförande och ska gå från Brohållet till Sigtuna. Avstängning sker klockan 21 och därefter ska vattnet kokas enligt Livsmedelsverkets rekommendationer. Vattentankar kommer sättas ut på olika platser i Sigtuna. Att duscha i vattnet ska inte vara några problem.

    Obs. Märsta eller någon annan stadsdel öster om Rävsta omfattas inte. Endast de som har kommunalt vatten väster om Rävsta är drabbade. 

    EXTRA

    Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

    Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

    Nyheter

    Sport

    Kultur & Nöje

    Näringsliv

    Debatt

    Bostad

    Kampsport

    Förening