Se upp med vassa föremål på SjudargårdetFoto: Maps
Skador efter bad vid Sjudargården
Två personer ska ha skadat sig på ett vasst föremål som lagts ner i Sjudarårdsbadet: - Hoppa ej från långa bryggan…Pålar ligger i och är långa nog att landa på, skriver en sigtunabo via Twitter.
En flicka och en pojke fick besöka sjukhus efter ett nattdopp i Sjudargårdsbadet. Vid den långa bryggan hade någon enligt en sigtunabo lagt ner vassa pålar som man kan skära sig på. Omfattningen på skadorna är oklara men det ska inte vara något allvarligt utan bara omplåstring. Polisen misstänker inte brott i skrivande stund enligt Radio Uppland.
Kultur- och fritidsförvaltningens chef Anders Mebius berättar för märsta.nu att det är oklart vad som finns i vattnet. Dykare från dykarföreningen ska undersöka platsen mer utförligt under dagen. Det är inte farligt att bada på Sjudargårdsbadet utmed stranden men bryggan kommer att vara avstängd tills dess att vattnet utmed den är undersökt: – Skulle det visa sig att det är nått så kommer vi rensa runt bryggan. Misstänker vi brott så kontaktar vi polisen som får utreda. Vår medarbetare har bedömt att det är något föremål som orsakat skadan men att det går bra att bada från stranden. Vi tar detta på största allvar, det kan vara en cykel, bråte eller annat, just nu vet vi inte, säger Anders Mebius till märsta.nu
Nyheter Antalet mopedbilar i Sigtuna kommun har ökat kraftigt de senaste tio åren. Sedan 2014 har antalet fordon av denna typ ökat med 181%, från 42 till 118 stycken, enligt siffror från ICA Banken.
Politik Regeringens Arlandautredare Peter Norman har i en delrapport föreslagit en breddning av E4:an till Arlanda för att stärka flygplatsens konkurrenskraft och förbättra tillgängligheten: – Infrastrukturen till och från Arlanda behöver åtgärdas skyndsamt, särskilt nu när trafiken från Bromma flyttats över dit, säger Michaela Haga (C), tf. infrastrukturregionråd i Region Stockholm.
Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.
Nyheter Två förändringar i kollektivtrafiken för 2026 gällande kommunen är att Steninge slottsby får utökad turtäthet samt att pendeltågen ska köras på natten.