Bilen dumpades på Mjölnergatan efter att däcket exploderatFoto: Insändarbild

Vansinnesfärd genom Valsta

En bil som annonserats för att säljas körde vårdslöst vid Valsta Centrum under måndagskvällen: -Någon har sprungit ifrån bilen, säger stationsbefälet Anna Frid.

En personbil av märket Audi kördes vårdslöst vid Valsta Centrum kl 20.30 på söndagskvällen. Bilen ska ha kört så pass vårdslöst att ett av bilens däck sprängdes i samband med körningen. Ett ögonvittne berättar för märsta.nu att farten ska varit över 100 km/h.

Låg ute för försäljning
Polisen har kontaktat och informerat ägaren till bilen som uppger att han lämnat över bilen till ett företag med uppdrag att sälja bilen:
-Ägaren säger att han överlåtit bilen till ett företag som ska sälja den, säger stationsbefälet Anna Frid.

Bilen dumpades efter att färden tog slut då däcket sprängts och en person, enligt Anna Frid, har sprungit ifrån platsen. Spaningarna i området var resultatlösa och polisen har i nuläget ingen misstänkt person. En anmälan om olovligt brukande är skriven:
-Man har upprättat en anmälan om olovligt brukande på någon, säger Anna Frid.

Oroliga hörde kraftig smäll
Enligt KC-befälet Jenny Svedholm har Polisens regionledningscentral samtidigt som händelsen fått flera samtal om en kraftig smäll i Valsta:
-Det kan vara samma händelse, när ett däck exploderar så låter det väldigt högt, uppger Jenny Svedholm.

Nu har Askerson tagit över som KSO

Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

kommunfullmäktige

Förslag om foodtruck-hållplats på Hamnplan i Sigtuna

Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) föreslår att Hamnplan i Sigtuna ska kunna användas som en plats för foodtrucks. Förslaget kommer efter att kommunen tidigare beslutat att avbryta planerna på en restaurang på platsen.

Ökning av närståendepenning

Notiser Förra året fick över 17 000 personer närståendepenning, vilket är den högsta siffran hittills och en ökning med 8 procent jämfört med året innan. Samtidigt var det totala antalet utbetalda dagar något lägre än tidigare toppnivåer före pandemin.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening