Foto: Genrebild/Daniel Iskander

VA-taxan gick upp tio procent

Vatten och avloppstaxan i kommunen har på ett år ökat med tio procent för en enskild lägenhet enligt Nils Holgersson-rapporten.

Trots ökningen av VA-taxan i kommunen så har Sigtuna kommun en av landets lägsta taxor enligt Nils Holgersson-rapporten för 2021. Sigtuna har 18:e lägsta taxan i riket och åttonde i länet. Per kvadratmeter/år kostar V/A 49 kronor eller 3273 för en medelstor lägenhet per år. Lägsta kostaden finns i Solna där det kostar 1644 kr/år för en medellägenhet. I Väsby är det cirka 200 kronor dyrare per år med V/A.

Polisen genomför hastighetskontroller under vecka 11

Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening