Foto: Genrebild/Daniel Iskander

VA-taxan gick upp tio procent

Vatten och avloppstaxan i kommunen har på ett år ökat med tio procent för en enskild lägenhet enligt Nils Holgersson-rapporten.

Trots ökningen av VA-taxan i kommunen så har Sigtuna kommun en av landets lägsta taxor enligt Nils Holgersson-rapporten för 2021. Sigtuna har 18:e lägsta taxan i riket och åttonde i länet. Per kvadratmeter/år kostar V/A 49 kronor eller 3273 för en medelstor lägenhet per år. Lägsta kostaden finns i Solna där det kostar 1644 kr/år för en medellägenhet. I Väsby är det cirka 200 kronor dyrare per år med V/A.

Fler vårdbesök och kortare väntetider i Stockholmsvården under 2024

Politik Region Stockholm rapporterar en ökning av vårdinsatserna under 2024. Enligt årsredovisningen som antogs av regionstyrelsen på tisdagen genomfördes totalt 649 000 fler vårdbesök jämfört med året innan – både i offentlig och privat regi. – Stockholmarna får mer vård än tidigare och väntetiderna har minskat. Det är ett styrkebesked, säger finansregionrådet Aida Hadžialić (S).

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening