Det råder stor brandfara i kommunen och risken för gräsbrand är mycket stor just nu.
Fjolårsgräset är fortfarande kvar i kommunen och det råder stor risk för gräsbränder. I brandriskprognosen för påskhelgenen kommer det att vara fortsatt stor risk för gräsbrand, först på påskdagen kommer risken för gräsgrand att vara måttlig eller liten. Brandkåren Attunda uppmanar till stor försiktighet i samband med eldning utomhus och att man tar del av brandriskprognoserna innan man börjar elda.
Just nu råder det risk för gräsbränder. Stor försiktighet bör iakttas vid eldning utomhus. Ta del av vår samlingssida med information om brandriskprognoser för skogs- och gräsbränder. Läs mer https://t.co/mAnJTdWcrIpic.twitter.com/5NUT8ZqDM0
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.