Foto: Pressbild/Samsund

S:t Olof skola i pilotprojekt med Samsung

Samsung, Gleerups och Atea inleder ett samarbete tillsammans med forskare och fem högstadieskolor kring hur digitala verktyg kan bidra till utvecklingen i skolan. S:t Olofs skola i Sigtuna är en av de fem skolorna som medverkar.

Det är ett unikt projekt som S:t Olofs skola i Sigtuna är en del av, bara fem skolor har valts ut till ”Det digitala lärandets möjligheter”.
– Hittills har fokus i skolan legat mest på själva tekniken, men detta projekt fokuserar på det viktigaste i skolan, nämligen lärandet – vad eleverna kan göra med teknikens hjälp. Hur lärare och elever bäst kan nyttja digitala läromedel samt att man får tillgång till den kompetensutveckling som behövs för att driva det förändringsarbete som sker i en digital lärmiljö, berättar Åke Grönlund, professor i informatik, i ett pressmeddelande.

Använder nya paddor och skärmar
Samsung kommer att bidra med teknik i form av interaktiva skärmar och surfplattor. Gleerup tillhandahåller interaktiva böcker och Atea med kompetensutveckling för de deltagande skolornas skolledare och pedagoger. Förutom S:t Olof medverkar skolor i Karlstad, Väsby, Markaryd och Löddeköpinge.
– Syftet med projektet är att bidra till ökad kunskap om det digitala lärandet. Vi vill stödja skolan i den pågående digitala utvecklingen genom att integrera både teknik, så som interaktiva skärmar, surfplattor, med digitalt innehåll samt kompetensutveckling, uppger Elin Wallberg, ansvarig för Corporate Citizenship på Samsung Norden.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening